بازدید اردکانیان وزیر نیرو از سدپلرود (۱۰)به گزارش خبرنگار اشکوریها “رضا اردکانیان” وزیر نیرو که با دعوت نماینده رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی به استان گیلان سفر کرده بود ، با همراهی مصطفی سالاری استاندار در محل پروژه سدپلرود حضور یافت و از مراحل پیشرفت کار ساخت این سد مخزنی بازدید کرد.

 

وی در بازدید از پروژه سد پلرود با اشاره به طبیعت بکر این منطقه، گفت: باید به طبیعت این منطقه توجه ویژه‌ای شود و می‌توان با استفاده اصولی از ظرفیت گردشگری این فضا، ظرف مدت کوتاهی تمام هزینه‌های ساخت این پروژه را درآمدزایی کرد.

 

کاظم لطفی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان که در این بازدید حضور داشت ، با اشاره به عملکرد قرارگاه خاتم الانبیا در پیشرفت ساخت این سد، گفت: بزرگ‌ترین چالشی که بر سر مسیر ساخت این سد وجود دارد، اراضی تحت تملک کشاورزان است، چرا که برای خرید این زمین‌ها نیاز به پول نقد وجود دارد.

 

وی ادامه داد: از این رو ما برای تأمین بودجه این بخش از کار تمهیداتی اندیشیده‌ایم که می‌توان تفسیر کرد. در حال حاضر بیش از ۱۶۴ زمین از خانوارها خریداری شده و کمتر از ۶۲ خانوار دیگر وجود دارند که باید برای خرید زمین‌شان اقدام کرد.

 

گفتنی است پروژه ساخت سدپلرود از سال ۱۳۸۹ آغاز شده و قرار است تا پایان سال ۱۳۹۷ آبگیری شود.

با ساخت این سدخاکی ، امکان آبیاری بالغ بر ۲۷ هزار هکتار از اراضی شالیکاری و باغات شهرستان های رودسر و املش و تامین آب شرب هفت شهر بزرگ شرق گیلان (رحیم آباد، رودسر، لنگرود، واجارگاه، کلاچای، املش و کومله) به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب در سال و نیز تامین انرژی برق آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در سال میسر خواهد شد.